158 - Overenskomst for Vin- og brennevinsbransjen
Illustrasjonsfoto. Foto: Unsplash.
Lønnsoppgjøret 2023: På denne siden finner du viktig informasjon om hvor du kan følge med for status på lønnsoppgjøret 2023 og resultatene fra oppgjøret i 2022.
Illustrasjonsfoto. Foto: Unsplash.
Lønnsoppgjøret 2023: På denne siden finner du viktig informasjon om hvor du kan følge med for status på lønnsoppgjøret 2023 og resultatene fra oppgjøret i 2022.
(Denne saken er sist oppdatert 16. april 2023)
For lønnsoppgjøret 2023, følg med her
NB! All informasjon under gjelder for lønnsoppgjøret 2022.
I tillegg til ny tekst om gjennomføring av lokale forhandlinger og nytt kapittel om personvern ble NHO Mat og Drikke og NNN blant annet enige om følgende punkter:
Justering av tillegg (virkning fra 1. mai 2022):
Pkt 1.3 Stedfortredertjeneste økes til kr 165,-
Pkt 1.6.1 Sjåfører som spiser ute økes til kr 113,-
Pkt 1.6.2 Middagspenger tariffmessige fridager økes til kr 96,-
Pkt 1.6.3 Sjåfører – Lunsjpenger/kaffepenger økes til kr 79,-
Pkt 1.7 Hjemmevask av arbeidstøy økes til kr. 100.-
Pkt 2.7 Lørdags-/Søndagstillegg økes til hhv kr. 12,- og kr. 16,-pr. time
Her kan du lese enighetsprotokollen: Protokoll-Vin-og-brennevinsbransjen 300822.pdf
Den 30. september 2022 mottok NHO Mat og Drikke beskjed fra Norsk Nærings- og Nytelsesmiddelarbeiderforbund (NNN) om at meklingssresultatet på overenskomst 158 - Vin- og brennevinsbransjen er vedtatt etter uravstemning. Har du spørsmål, kan du ta kontakt på vår tarifftelefon 23 08 86 99.
Her finner du gjeldende overenskomst med utløpsdato 30. april 2024.
Roar Ødelien, Vectura AS
Lasse Hansen, Vectura AS
Eline Liverud, Arcus-Gruppen AS
David Måsender, Arcus Production
Resultater fra tidligere oppgjør på 158 Vin- og Brennevinsbransjen:
Her kan du lese mer om det generelle tillegget, lavlønnstillegget, nye minstelønnssatser og garantilønnsregulering etter lønnsoppgjøret 2021.
Det ble gitt et generelt tillegg på kr 2,25 pr time til alle, med virking fra 1. april 2021.
I tillegg ble det gitt kr 1,00 pr time, også dette med virkning fra 1. april 2021, til alle arbeidstakere omfattet av de overenskomster som lå under 90% av gjennomsnittlig industriarbeiderlønn. Disse ble listet opp i meklingsprotokollen fra mellomoppgjøret. For medlemsbedriftene i NHO Mat og Drikke var det følgende overenskomster som fikk lavlønnstillegget på toppen av det generelle:
Totalt tarifftillegg for disse ble kr 3,25 pr time.
Alle NHO Mat og Drikkes overenskomster er minstelønnsavtaler. Det innebærer at minstelønnssatsene endres fra og med 1. april 2021.
I de overenskomster NHO Mat og Drikke har inngått med NNN, er det en garantibestemmelse som regulerer minstelønnssatsen til 85% av samlet næringsmiddelindustri.
Minstelønnssatsene ble økt med kr. 4,25 pr. time fra kr 189,30 til kr 193,55 pr time pr. 1. april 2021.
Minstelønnshevingen inkluderer det generelle tillegget, og eventuelt lavlønnstillegg gitt i det sentrale oppgjøret mellom LO og NHO i 2021.
NHO Mat og Drikke mottar erfaringsmessig en rekke spørsmål knyttet til sammenhengen mellom økningen av minstelønnssatsen (kr. 4,25) og det generelle tillegget (kr. 2,25) samt lavlønnstillegget (kr. 1,00). Spørsmålene går bl.a. ut på om arbeidstakerne har krav på kr. 4,25 som minstelønnen heves med, i tillegg til det generelle tillegget på kr. 2,25 og eventuelt lavlønnstillegget på kr. 1,00. Det har man ikke.
18. desember mottok NHO Mat og Drikke beskjed fra NNN om at meklingsresultatet på overenskomst 158 - Vin- og brennevinsbransjen er vedtatt etter uravstemning.
Etter ett (1) år i bedriften kr. 6,00
Etter tre (3) år i bedriften kr. 9,00
Etter seks (6) år i bedriften kr. 11,00
Etter åtte (8) år i bedriften kr. 12,00
Etter tolv (12) år i bedriften kr. 17,00
Under meklingen ble NNN og NHO Mat og Drikke også enige om å ta inn en protokolltilførsel om lokale arbeidstidsordninger. Protokolltilførsel lyder: "På den enkelte bedrift kan det avtales ulike ordinære arbeidstidsordninger." Ordlyden er hentet fra tidligere inngått tariffavtaler mellom NNN og NHO Mat og Drikke, og har sitt utspring i et bilag om fleksibilitet og ferie fra år 2000.
Protokolltilførselen gir partene lokalt økt fleksibilitet slik at det det kan etableres arbeidstidsrammer som sikrer en mer effektiv utnyttelse av produksjonsutstyret og god flyt i arbeidsgangen. Dermed kan lokale parter inngå avtaler om arbeidstidsordninger som går ut over det som følger av overenskomsten. Arbeidstidsordninger som faller inn under det som følger av overenskomsten, fastsettes etter forhandlinger mellom bedriften og arbeidstakernes tillitsvalgte.
Gi oss gjerne en kommentar i tillegg - hvordan kan vi forbedre oss?