269 - Lederavtalen

Lederavtalen var ikke omfattet av mellomoppgjøret 2025. Det skal kun gjennomføres lokale forhandlinger.

Resultater fra tidligere lønnsoppgjør:

2024

Det er gjennomført forhandlinger mellom Lederne og NHO, og det er enighet om en revidert Lederavtale.

  • Det er gjort mindre endringer i lønnsbestemmelsen (§4), der man blant annet er enige om at lederansvar kan være ett av de relevante kriteriene for lønnsdifferensiering.
     
  • Matpengesatsen er endret til kr 107, i tråd med det som er gjort innen andre tariffområder.
     
  • Partene er enige om et utvalgsarbeid med særlig fokus på omfangs- og lønnsbestemmelsene i Lederavtalen.

Les protokollen her: Protokoll forhandlinger Lederavtalen 2024.pdf

2023

Lønnsoppgjøret 2023 ble vedtatt 28. april 2023.

Rammen for oppgjøret 2023, som omfattet 185.000 ansatte i privat sektor, anslo en årslønnsvekst på 5,2 prosent.

Elementene i rammen, som skal følges av alle etterfølgende oppgjør, er som følger:

  • Overheng: 1,4
  • Tarifftillegg: 2,1
  • Glidning (lokale forhandlinger): 1,7
  • Ramme: 5,2

Her finner du Riksmeklers møtebok 20. april 2023 fra oppgjøret med LO

Her finner du Riksmeklers møtebok 20. april 2023 fra oppgjøret med YS

Ifølge Riksmeklerens møtebok med LO, fordeler elementene seg slik:
  1. Generelt tillegg: 7,50 kroner pr time.
  2.  Lavlønnstillegg: 3 kroner pr time (til overenskomster som ligger under 90 prosent av industrisnittet).
  3. Lavlønnstillegg for tariffavtaler uten lokal forhandlingsrett: 4 kroner pr time.
  4. Tillegg til overenskomster uten lokal forhandlingsrett og under 90 prosent av industrisnittet: 1 kroner pr time.

En gjennomsnittlig industriarbeiderlønn er på 544 700 kr, dvs. en timelønn på kroner 279,33 (gjennomsnitt i 2022).

For NHO Mat og Drikkes medlemsbedrifter, som er omfattet av minstelønnsoverenskomster, er det kun tilleggene i pkt. 1 og 2 ovenfor som er aktuelle.

Nedenfor ser du hvilke overenskomster hvor pkt. 2 er aktuell:

Overenskomster under 90 prosent av industrisnittet.
Følgende overenskomster i NHO Mat og Drikkes portefølje ligger under 90 prosent av industrisnittet, og skal dermed betale kroner 3,- (ref. pkt. 2 over) i tillegg til det generelle tillegget på kroner 7,50, altså totalt kroner 10,50 pr time:

  • 131 Egg- og fjærfekjøttindustrien
  • 133 Baker- og konditoroverenskomsten
  • 370 Naturbruksoverenskomsten
  • 521 Dyrepleiere og klinikkassistenter
  • 525 Jordbruk og Gartneri
Regulering av minstelønnssats i NNN avtalene

Minstelønnssatsen i alle NHO Mat og Drikkes overenskomster med NNN er oppregulert med kr 6,25. Den nye minstelønnssats er nå kr 206,03 pr time.

Alle tillegg gis med virkning fra 21. april 2023.

Sammenhengen mellom økningen av minstelønnssats i NNN-avtalene og det generelle tillegget.

Mer informasjon

Om lokale forhandlinger

Oppgjøret ble vedtatt den 28. april 2023. Lokale forhandlinger kan derfor igangsettes. Det er viktig at dette gjøres i samtlige bedrifter, og at bedriften følger de retningslinjer som er hjemlet i den enkelte overenskomst. Vi understreker at forhandlingene skal være reelle, og det skal skrives protokoll fra disse. Protokollen skal sendes inn til NHO Mat og Drikke.

Fant du det du lette etter?

Fant du det du lette etter?

Gi oss gjerne en kommentar i tillegg - hvordan kan vi forbedre oss?

Takk for kommentaren!

Kommentar sendt

Hei!

Hei!

Vil du motta vårt ukentlige nyhetsbrev på e-post?

Avmeldingen er mottatt!

Meld deg på ett oppsummert nyhetsbrev: