Brudd i forhandlingene om 370 - Naturbruksoverenskomsten
Det er brudd i forhandlingene mellom NHO Mat og Drikke og Fellesforbundet om 370 Naturbruksoverenskomsten.
Det er brudd i forhandlingene mellom NHO Mat og Drikke og Fellesforbundet om 370 Naturbruksoverenskomsten.
Forhandlingene mellom NHO Mat og Drikke og Fellesforbundet startet 15. juni 2026.
- Vi klarte ikke å finne en løsning gjennom ordinære forhandlinger. Igjen var avstanden mellom partene for stor grunnet Fellesforbundets krav om forskuttering av syke-, pleie- og foreldrepenger samt krav om høye sentrale tillegg. Oppgjøret går derfor til mekling hos Riksmekleren, sier Nikolai A. Westlie, forhandlingsdirektør i NHO Mat og Drikke.
Meklingsdato: 9. september
Bruddprotokollen finner du her
Les mer og forbered deg frem mot mekling på Arbinn
Her finner du veilederen "Streik - skritt for skritt".
Har du ikke tilgang til Arbinn.no? Kontakt Nina Skjelbred, ns@nhomd.no, for hjelp.
Følg også med på viktige datoer og informasjon her
Den 31. mars 2025 ble NHO og LO enige etter forhandlinger hos riksmekleren. Oppgjøret ble formelt vedtatt 30. april 2025. Lokale lønnsoppgjør kan iverksettes.
Rammen for oppgjøret 2025 anslår en årslønnsvekst på 4,4 prosent og består av følgende elementer:
Ifølge Riksmeklerens møtebok fordeler elementene seg slik:
En gjennomsnittlig industriarbeiderlønn er på 606.625,50- kr, dvs. en timelønn på kroner 311,09 (gjennomsnitt i 2024). For NHO Mat og Drikkes medlemsbedrifter er det kun tilleggene i møtebokens pkt. 1 og evt. pkt. 2 som er aktuelle.
Her finner du Riksmeklers møtebok/protokoll av 21. mars 2025 fra oppgjøret med LO
Her finner du Riksmeklers møtebok av 21. mars 2025 fra oppgjøret med YS
Overenskomst nr 370 har et lønnsnivå som ligger under 90 prosent av industrisnittet og skal derfor betale et særskilt tillegg på kroner 2 pr time. Bedriftene som er omfattet av disse overenskomstene skal altså betale totalt kr 7,- pr time.
Last ned protokollen og de nye akkordsatsene som gjelder fra 1. april 2025 her
Forhandlingene var mellom NHO Mat og Drikke og Fellesforbundet. Partene ble i tillegg til enkelte tekstendringer blant annet enige om følgende punkter:
Samtlige tillegg gis med virkning fra 1. april 2024
Enighetsprotokollen kan du lese her. 240603 Enighetprotokoll forhandlinger 370 Naturbruksoverenskomsten.pdf
Du finner Naturbruksoverenskomsten hos Lovdata
Reidar Strand, Norsk Skogrydding AS
Paal Henning Tønsberg, Skogplanter Østnorge AS
Inge Myrlund, Viken Skog SA
Gi oss gjerne en kommentar i tillegg - hvordan kan vi forbedre oss?