Status og bakgrunn
Som del av dette arbeidet har det i 2026 blitt gjennomført flere diskusjoner mellom EU-kommisjonen og medlemsstatene om referanseverdiene (også kjent som benchmark levels eller BML), mulig innføring av grenseverdier (maximum levels eller ML) og risikoreduserende tiltak (mitigation measures).
EU-kommisjonen har nå sendt ut en henvendelse til vår europeiske paraplyorganisasjon FoodDrinkEurope og flere europeiske interesseorganisasjoner.
Kommisjonen har kommet med disse forslagene:
- Forslag om nye og strengere referanseverdier for de fleste produktkategorier
- Innføring av grenseverdier for noen utvalgte produktkategorier
- Oppdatering av risikoreduserende tiltak
Mulige endringer for noen produktkategorier
For produktkategorier som f.eks. potetchips, kjeks, knekkebrød, frokostblandinger og kaffe foreslår EU Kommisjonen at det innføres grenseverdier i tillegg til dagens referanseverdier.
For produktkategorier som f.eks. fruktchips, grønnsakschips, oliven, stekt løk og kakaopulver foreslår EU Kommisjonen at det nå skal innføres referanseverdier.
Neste steg i prosessen
EU-kommisjonen ønsker tilbakemelding på de foreslåtte tiltakene innen 2. oktober. Dersom du har synspunkter og innspill ber vi deg om å kontakte oss innen midten av september.