Spørsmål og svar i tariffoppgjøret 2026
Foto: Pexels
På denne siden har vi samlet en rekke spørsmål med svar som vi ofte får under tariffoppgjør.
Foto: Pexels
På denne siden har vi samlet en rekke spørsmål med svar som vi ofte får under tariffoppgjør.
En plassoppsigelse er en oppsigelse fra enten arbeidstakerne eller arbeidsgiver med formål om å sette i gang en lovlig arbeidskamp. Plassoppsigelsen kan gjøres kollektivt gjennom fagforening eller arbeidsgiverforening, med den virkningen at arbeidsavtalene midlertidig bortfaller.
En plassfratredelse er en melding om hvem som faktisk skal tas ut i streik og når streiken starter. Plassfratredelsen gis med minst fire dagers varsel.
Det betyr at din bedrift ikke blir tatt ut i streik på det nåværende tidspunkt, og at driften skal gå som normalt. Merk at så lenge bedriften var omfattet av plassoppsigelsen, kan den bli tatt ut i streik på et senere tidspunkt.
En plassfratredelse omfatter noen eller alle av de ansatte i bedriften som er organisert på den aktuelle tariffavtalen. Bedriften må allerede være omfattet av plassoppsigelsen for å at den skal kunne bli en del av plassfratredelsen.
Hvem som er oppfattet av plassfratredelsen står i varselet og/eller eventuelle vedlegg. Ved tvil avklares dette med tillitsvalgte eller leder.
Selv om du er uenig i uttaket, må du forholde deg til plassfratredelsen. Eventuelle innspill må tas via arbeidsgiverorganisasjon eller i dialog med fagforeningen.
Betinget permitteringsvarsel er et forhåndsvarsel om mulig permittering dersom en streik fører til manglende arbeid. Det må sendes minst 14 dager før en eventuell permittering trer i kraft.
Du kan laste ned en mal du kan bruke for betinget permitteringsvarsel her
Dersom det ikke er gitt betinget permitteringsvarsel minst 14 dager før permittering, har arbeidstaker som hovedregel krav på lønn i varslingsperioden. Merk at dette gjelder de som permitteres – ikke de som streiker. Merk også at det kan finnes særregler i enkelte tariffavtaler.
Et betinget permitteringsvarsel har ingen fast utløpsdato, men er gyldig så lenge den varslede situasjonen er aktuell.
Lærlinger skal ha forsvarlig oppfølging, og kan som hovedregel ikke arbeide alene dersom veileder er tatt ut i streik. Arbeidsgiver må sikre alternativ oppfølging eller tilpasse situasjonen.
Striden gjelder krav om at arbeidsgivere skal forskuttere sykepenger etter dag 16, foreldrepenger og pleiepenger slik at ansatte slipper å vente på utbetalinger fra NAV.
Når ansatte tas ut i streik, bortfaller arbeidsgivers lønnsplikt. Dette innebærer at bedriften som hovedregel ikke skal forskuttere sykepenger, foreldrepenger eller tilsvarende ytelser. Slike ytelser håndteres av NAV.
Per 8. mai 2026 er det fortsatt usikkert når nye forhandlingsdatoer er på plass. Nye datoer blir formidlet på NHO Mat og Drikkes nettsider så snart disse er fastsatt.
Ledere som ikke er omfattet av streiken kan utføre nødvendige oppgaver, og kan gjøre arbeid nedover i sin "pyramide".
Ansatte som ikke er tatt ut i streik skal jobbe som normalt. Arbeidstaker må godta en viss omdisponering av arbeidsoppgaver som følge av streiken, men bare så lenge dette ligger innenfor styringsretten.
Dette må de tillitsvalgte gjøre utenfor arbeidstiden. Etter Hovedavtalen har tillitsvalgte rett på nødvendig fri til å utføre arbeid etter Hovedavtalen. Å forberede streik er ikke arbeid etter Hovedavtalen slik NHO Mat og Drikke ser det.
Ledere kan streike dersom de er omfattet av tariffavtalen, er omfattet av plassoppsigelsen og er tatt ut i plassfratredelse. Ledere som representerer arbeidsgiver, som toppledelse, kan ikke streike.
Bedrifter kan gjennomføre ansettelser under streik, men ikke på en måte som erstatter streikende arbeidere eller undergraver streiken.
Streikebryteri er tiltak som erstatter streikende arbeidere, eller en organisering av driften slik at streiken mister sin effekt. Streikebryteri er ikke noe rettslig definert begrep. Det er ikke ulovlig, men blir betraktet som sosialt uakseptabelt.
Ansatte som ikke er berørt av streiken jobber som normalt. Arbeidsgiver kan omdisponere arbeidstakere så lenge det er innenfor styringsretten. Dersom streiken i andre virksomheter medfører bortfall av arbeid, kan det bli aktuelt med tilpasninger i drift og eventuelt permittering.
Det kan søkes om dispensasjon fra streik dersom uttaket medfører fare for liv og helse eller betydelig materiell skade. Det er svært strenge krav for å innvilge dispensasjon fra streik.
Medlemsbedrifter i NHO som er tilsluttet tariffellesskapet, kan få erstatning ved lovlige og ulovlige arbeidskonflikter.
Så lenge bedriften er omfatett av plassoppsigelsen, kan den bli tatt ut i streik på et senere tidspunkt. Det kan gis nye plassfratredelser innenfor samme plassoppsigelse, og det er en opptrapping av streiken. Hver enkelt nye plassfratredelse må gis med fire dagers varsel.
Det er et spørsmål mellom arbeidstakeren som er i streik og sin fagforening. Fagforeningen vil trolig svare at man har rett og plikt til å streike, og dette kan fort bli ansett for å være streikebryteri av fagforeningen.
På nhomd.no vil du finne fortløpende informasjon om status i meklingen. Bedrifter som er omfattet av plassfratredelsen blir også direkte kontaktet på e-post og SMS av NHO Mat og Drikke med relevant informasjon.
Lokale forhandlinger kan først iverksettes når resultatet av det sentrale oppgjøret er vedtatt. Det vil si etter at forslaget er sendt ut på uravstemning, og fristen for uravstemning er utløpt.
Vi oppdaterer listen fortløpende med spørsmål som vi mottar. Finner du ikke svar på det du lurer på i denne listen, kan du klikke på "Nei" under, og sende inn spørsmålet ditt til oss. Du kan også ta direkte kontakt med oss på telefon eller e-post.
Gi oss gjerne en kommentar i tillegg - hvordan kan vi forbedre oss?